Bergen
Asıl adı Belgin Sarılmışer olan Bergen, 15 Temmuz 1959'da Mersin'de dünyaya gelir. Henüz 6 yaşındayken, anne ve babasının boşanması sonucu, 1966'da annesiyle Ankara'ya yerleşirler. Henüz ilkokulda mandolin çalan ve şarkı söyleyen Bergen, müziğe yatkınlığını fark eden öğretmenlerinin teşviki ile Ankara Devlet Konservatuvarının sınavlarına girer ve piyano bölümünü birincilikle kazanır. Konservatuarda iki yıl piyano ve viyolonsel eğitimi alır.

Yaşadığı maddi sıkıntılar nedeniyle konservatuar eğitimini yarıda bırakmak ve hatta yaşını büyüterek PTT' de çalışmaya başlamak zorunda kalır. Bergen eğlenmek için gittiği gece kulübünde arkadaşlarının ısrarıyla ilk kez sahneye çıkarak "Batsın Bu Dünya" adlı eseri seslendirir ve kulübün sahibinden teklif alarak, sahnelere adımını atar. Türk Sanat Müziği, Türk Hafif Müziği ve dönemin modası aranjmanlardan oluşan repertuarla bir yıl Feyman Gece Kulübü'nde sahne alır ve bu bir yılın ardından Adana Kuyubaşı Gazinosundan gelen teklifi kabul ederek Ankara'dan Adana'ya gider.

"Şikayetim var" adlı ilk albümü (kaset) 1982 yılında yayınlanır. Ekim 1982' de İzmir'de sahne aldığı sırada eşinin azmettirmesi ile yüzüne kezzap atılır. Bu elim olay sonrasında iki gözünü kaybeder ve vücudunun bir kısmı yanar. İlerleyen zamanda sol gözü görme yetisini yeniden kazanır. Tek gözünü saçıyla kapatarak ve güneş gözlüğü takarak yüzünü kamufle eder. 1985 yılına kadar İzmir Pırlanta Pavyon' da sahne çalışmalarına devam eder. 1985 yılında "İnsan Severse" adlı long play' i yayınlanan sanatçı 1986 yılı sonunda yaptığı "Acıların Kadını" albümü ile şöhrete kavuşur. Bu albüm sayesinde Yaşar Plak tarafından 1986 yılında “Albümü En Çok Satan Arabesk Kadın Sanatçı” ünvanıyla Altın Plak ve Altın Kaset‘ le ödüllendirilir. 1987 yılında, senaryosu ve yönetmenliği Ülkü Erakalın' a ait aynı isimle bir sinema filmi de çekilir.

1987 yılında konser için gittiği Adana'da bıçaklı saldırıya uğrayan sanatçı, 1989 yılına kadar sahne çalışmalarına ve konserlerine bir süre ara verir. 1989 yılında kaldığı yerden devam eder ve aynı yıl "Yıllar Affetmez" albümünü çıkarır. Albümün tanıtım turnesinde iken boşandığı eşi tarafından kurşunlanarak öldürülür.

Arabesk müzik türünde önemli yere sahip sanatçı otuz yıl süren kısacık yaşamına birçok albüm sığdırmıştır. Bergen’in hikayesi toplumumuzda kadınların uğradığı haksızlıklara dair sayısız hikaye arasında yitmediyse, bu, onun derdini şarkılara dökebilmesindeki yeteneği sayesindedir.

‘Şikayetim Var’ adlı 1982 yılında yayınlanan ilk albümünde sanatçı ‘Talihsiz Bergen’ olarak takdim edilmiştir. Albüm yayınlandığı tarihte kasete sığmayan üç şarkıdan biri olan ‘Onun Nikahı Bende’ daha sonra Sarmaşık Gülleri adlı derleme bir albümde yayınlanmıştır. Diğer iki şarkı olan ‘Allah’ ve ‘Kaderde Varmış Ayrılmak’ adlı kayıtlar ise 2022 yılında stüdyo master bandlarının yeniden işlenmesinin ardından albüme dahil edilerek gün yüzüne çıkarılmıştır.