Nil Burak
Pembe Nihal Munsif ya da bilinen sahne adıyla Nil Burak, 1948, Lefke doğumlu, bir Kıbrıs Türküdür.
Küçük yaşlarda müziğe ilgisi olan Nihal’in müzik kariyeri Kıbrıs Güzel Sanatlar Derneği'nin korosunda şarkı söyleyerek başlamıştır. Dil eğitimi almak için İngiltere’ye giden Nihal Munsif, amatör olarak ilk defa Londra Gallipoli Restaurant'ta sahneye çıkmıştır.Tatil amacıyla İstanbul’a geldiği bir dönemde, eğlenmek için gittiği gece kulübü Playboy’da sahneye davet edilir.O Gece sahne adı Zeki Müren tarafından Nil Burak olarak değiştirilir.

İlk sahne deneyimini Playboy gece kulübünde yaşayan Nil Burak daha sonra Maksim’de de sahne alır.
Müzik kariyerinin her döneminde olduğu gibi 80’li yıllarda da Türk pop müziğinin çok önemli bestecileri ve söz yazarlarıyla çalışan Nil Burak, bu dönemde Selami Şahin bestesi "Boşvere Boşvere", Armağan Çamlı besteleri "Bağışladın" ve "Bir Garip Olur İçim" ve Orhan Gencebay bestesi "Bulamadık ki" ile listelerin bir numarasında yer almıştır.
Nil burak, 1982 yılında Şili'de yapılan müzik festivaline Selmi Andak bestesi "Oryantal" ile Türkiye'yi temsil etmiş ve özel ödülün sahibi olmuştur.
1985 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali'nde Aysel Gürel'in sözünü yazdığı ve Selmi Andak'ın bestelediği "Güneş Bir Kere Doğdu" ile üçüncü olan Nil Burak, aynı şarkı ile 21 Aralık 1985 tarihinde düzenlenen Palermo Müzik Festivali'nde Türkiye'ye birincilik getirmiştir.
1986 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali'ne bu kez İbo ile birlikte katılan Nil Burak, Selmi Andak bestesi "Yaşa Yaşa" ile üçüncü olmuştur.

Eşi D. Erkal Işıksal ve oğlu Cemre Yaz Tokses ile birlikte 1996 yılında Kıbrıs'a dönerek Türkiye’deki müzik kariyerine ara veren Nil Burak, eşiyle birlikte kurdukları butik otel ile turizm sektörüne atılmıştır.
Kıbrıs’ta önemli gecelerde sahneye çıkan Nil Burak, 32. sanat yılı olan 2008'de Türkiye’ye dönmüş ve toplam 32 şarkıdan oluşan yeni albümü "Bir Numaramsın & En İyileriyle Nil Burak" ile müzik kariyerine geri dönmüştür.