Özay Gönlüm
1940 yılında Denizli’nin Tavas ilçesinde dünyaya gelen Özay Gönlüm, Türk Halk Müziği’nin üstadları arasında yer almaktadır. 16 yaşında Türk türkülerinin en ünlü derleyicisi olan Muzaffer Sarısözen'le tanışması kariyerinde belirleyici oldu. Ankara Radyosu Yurttan Sesler programıyla sanat dünyasına adım attı. Repertuvarı Ege Bölgesi , özellikle Denizli yöresine özdeşleşmiş eserlerden oluşmaktadır. Çalıp söylediği Ege türküleri kadar, taklit yeteneği, şovmenliği, fıkraları ve kullandığı Denizli şivesiyle folklora zenginlik kattı.
1960'larda sahneye de çıkan sanatçı,bir de Yeşilçam flminde rol aldı. Radyo oyunlarında ve tiyatrolarında da roller alan Özay Gönlüm, radyo ve TV'lerde yayınlanan “Nineden Mektuplar” tiplemesiyle çok sevildi.
Teatral yeteneği, yöresel icra tekniği, vokal yorumu ve "yaren" adını verdiği üçlü sazı ile Türk Halk Müziğinde bir ekol oluşturdu
Türküleriyle 34 yıldır beğeni toplayan Özay Gönlüm, 2 yıl akciğer rahatsızlığıyla yaşadı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Kliniği'ne tedavi amacıyla yattı. Ancak hastalığa yenik düşerek 1 Mart 2000'de hayata gözlerini yumdu. 1963 yılında hayatını birleştirdiği Ayten Hanım’dan iki kızı vardır.