Suat Sayın
1932 yılında Fatih'te doğan sanatçı, müziğe 12 yaşında ud çalarak başladı. Vefa Lisesi'nden mezun olduktan sonra 1952 yılında Ankara Radyosu'nda udî olarak görev yapmaya ve stajyer sanatçılara nota, usûl ve makam dersleri vermeye başlar. Ziya Taşkent, İsmet Nedim, Kutlu Payaslı, Yıldırım Gürses Sevim Çağlayan, Behiye Aksoy, Sevim Tanürek, Neşe Karaböcek ve Mustafa Seyran ders verdiği öğrencilerden bazılarıdır.
1958-59 yıllarında beste çalışmalarına başlayan Suat Sayın, 1960 yılında Radyo'dan ayrılır.Sahneye ise ilk kez 1967 yılında Ankara - Lunapark'ta çıkan sanatçının İlk bestesi "Gözlerimin yaşını silemiyorum" adlı eseridir.
50'li yılların Arap müziği etkilerinin yoğun bir şekilde görüldüğü Suat Sayın besteleri, müzik otoriteleri tarafından arabesk olarak değerlendirilmiştir ve bu sebeple eserleri TRT kurulundan geçmemiştir.
Şarkılarının çoğunu, kıymetli icracılarının plâk ya da albüm yapmakta tercih ettikleri görülür. Zengin bir arşive sahip Sayın'ın Türk müziğindeki yerini inkâr etmek mümkün değildir.
Dört evlilik yapan müzisyen, hayatının son dönemlerini Almanya'da geçirir. Karaciğer rahatsızlığı yüzünden tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde 7 Aralık 2006 tarihinde hayata gözlerini yumar.