Zeki Müren
"Sanat Güneşi" ve "Paşa" olarak anılan Zeki Müren 1931 Bursa doğumludur. İlk ve Ortaokulu Bursa’da, Liseyi İstanbul Boğaziçi Lisesinde tamamlar.Liseden sonra Şimdiki adıyla Mimar Sinan Üniversitesi, eski adıyla İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisine dereceyle girdi.
1950 yılında henüz üniversite öğrencisiyken TRT İstanbul Radyosunun açtığı Solist Sınavını birincilikle kazandı. 1 Ocak 1951'de, İstanbul Radyosunda canlı olarak yayımlanan bir programda ilk radyo konserini Verdi. Aynı hafta klarnet sanatçısı Şükrü Tunar Müren'i Yeşilköy'deki kendisine ait plak fabrikasına götürerek yine kendi eseri olan "Muhabbet Kuşu" şarkısını plağa doldurttu. Bu plak sayesinde Müren tüm Anadolu'da tanındı.
Zeki Müren, bu başarılı ilk konserden ve plak çalışmasından sonra Türkiye radyolarında düzenli olarak eserler seslendirmeye başladı. Müren bundan sonra kendini daha çok sahne ve plak çalışmalarına verdi. İlk sahne konserini 26 Mayıs 1955 tarihinde verdi. Genellikle kendi dizayn ettiği sahne kıyafetlerini giyiyordu. Saz heyetine tek tip kıyafet giydirmek ve T podyum kullanmak gibi çeşitli yenilikler getirdi.
Maksim Gazinosu’nda 11 yıl sahne aldı. 1976'da Londra'daki Royal Albert Hall'da konser vererek bu mekânda sahne alan ilk Türk sanatçı oldu.
Zeki Müren 600'ü aşkın plak ve kaset dolduran Müren, 1955'te "Manolyam" adlı şarkısıyla Türkiye'de ilk kez verilen Altın Plak Ödülü'nü aldı. 1991 yılında Devlet Sanatçısı seçildi.
Sahne ve album çalışmalarının yanı sıra 1965 yılında 100'e yakın şiirinin yer aldığı Bıldırcın Yağmuru adlı şiir kitabını çıkardı.
Kalp ve şeker hastalığı nedeniyle hayatının son yıllarını sahnelerden uzak kalarak yaşayan Zeki Müren 24 Eylül 1996 da hayata gözlerini yumdu.